Naročnik: Občina Postojna
Izvedba: Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru,Fakulteta za arhitekturo Univerze v Ljubljani.
Mentorji FGPA: doc. Uroš Lobnik univ. dipl. inž. arh., nosilec predmeta, Stojan Skalicky univ. dipol. inž. arh., vabljeni strokovnjak iz prakse, pred. dr. Peter Šenk u.d.i.a., strokovni vodja delavnice
Mentorji FA Ljubljana: prof. Janez Koželj, doc. Primož Hočevar, asist. mag. Polona Filipič
ARHITEKTURNO URBANISTIČNA DELAVNICA: URBANA REGENERACIJA OBMOČJA NEKDANJIH VOJAŠNIC V POSTOJNI
Občina Postojna se je v sklopu projekta MACC Modern Art Conservation Center (Konzervatorski center sodobnih umetnosti), katerega partner je bila in se je izvajal v okviru Programa čezmejnega sodelovanja Slovenija–Italija 2007–2013, odločila za izvedbo arhitekturne delavnice. Cilj projekta MACC Modern Art Conservation Center je oblikovanje čezmejnega centra za usklajevanje tehničnih in znanstvenih strokovnosti, prisotnih na področju sodobne umetnosti, ki bo lahko sledil in pomagal gospodarskim družbam in ustanovam pri raziskovalnih aktivnostih, izdelavi materialov in restavriranju.
Delavnice so spoznane kot pozitivna praksa, ki s preizkušanjem teoretskih modelov, izdelavo variantnih rešitev za optimizacijo in legitimacijo prostorskih rešitev, skozi kreativno igro, včasih neobremenjeno ustvarjalnost in prizmo umetniškega pristopa omogoča izoblikovanje alternativnih rešitev možnega razvoja.
Izdelava idejnih zasnov v Postojni je bila usmerjena v ureditev objekta in območja nekdanjih vojašnic z zunanjo ureditvijo, s čimer je občina pridobila idejne rešitve za rekonstrukcijo in obnovo objekta ter okolice. Na delavnici za ureditev območja starih vojašnic v Postojni so sodelovali študenti in mentorji z Oddelka za arhitekturo Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru in Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani.
Glede na predvideni značaj prostora in ureditev objekta za potrebe društvenega centra in centra za mlade je bila kot najprimernejša oblika za pridobitev najustreznejše variante za ureditev sprejeta izvedba arhitekturnih delavnic s študenti arhitekture, ki bi s svojim kreativnim razmišljanjem prišli do, svoji generaciji in načinu razmišljanja, najboljših rešitev.
S pomočjo arhitekturne delavnice in idejnih zasnov je tako mestu Postojna predstavljen nabor pristopov, rešitev in način, kako pristopiti k prenovi italijanske arhitekture 20. stoletja, ki je imela pomembno vlogo v razvoju mesta Postojna in je pustila pomemben pečat pri urbanistični in arhitekturni zasnovi mesta. Z idejnimi zasnovami, ki so jih izdelali študentje, je mesto pridobilo nove in inovativne rešitve za oživitev degradiranega območja nekdanjih vojašnic, ki je povsem opuščeno in nujno potrebno obnove.
Na podlagi prostorskih danosti in možnosti so nastale rešitve, ki na različne načine odgovarjajo na zastavljeno programsko nalogo in predstavljajo arhitekturno in prostorsko vizijo razvoja sedaj degradiranega območja.
Ali lahko zapuščeni prostor nekdanjih vojašnic postane generator razvoja za mesto Postojna in širšo regijo pomembnih vsebin? Ali lahko s transformacijo in urbano regeneracijo degradirani del mesta postane pomemben prostor družbenega dogajanja v Postojni? Samo celosten trajnostni pogled na reševanje problematike lahko s sodelovanjem zainteresirane javnosti prinese resnično pozitivne rezultate. Vizije možnega razvoja območja in objekta stare vojašnice v Postojni so predstavljene v publikaciji Urbana regeneracija območja nekdanjih vojašnic v Postojni = La rigenerazione urbana dell’area delle ex caserme di Postojna (ur. Šenk, P. et al.), ti pa naj vodijo k izboru rešitve in uresničitvi zastavljenega cilja prenove sedaj degradiranega prostora.
Po zaključku delavnice so bili rezultati delavnice in a projektom povezane aktivnosti predstavljene tudi širši javnosti v obliki razstave v Postojni ter na na več konferencah in objavljeni v spremljajočih publikacijah: Laboratorij za raziskave arhitekturne dediščine 20. stol. = Laboratorio di ricerca del patrimonio architettonico del 20° secolo: 26-29 marec 2014 Salone del restauro Ferrara (Ljubljana: Zavod za gradbeništvo Slovenije, 2014 ), na posvetu MACC Project, Modern Art Conservation Centre, Znanje za ohranjanje dediščine 20. stol., Grad Štanjel in Povezave: gradbeništvo, arhitektura, umetnostna zgodovina, umetnost = Connessioni : ingegneria civile, architettura, storia dell'arte, arte (ur. Golež, M. et. al.; Ljubljana: Zavod za gradbeništvo Slovenije, 2016 )
doc. dr. Peter Šenk, vodja projekta na FGPA UM