Temeljni cilji raziskovalnega programa so: (i) okrepiti razumevanje razlogov, ki delujejo na nosilce inovativno-podjetniške aktivnosti in ki vplivajo na to, da Slovenija in njej sorodna gospodarstva zaostajajo po inovativnosti in podjetnosti, (ii) prispevati k razumevanju, kaj je možno storiti, da bi ta zaostanek čim prej, čim bolj zmanjšali ali celo odpravili ter (iii) najti primerna orodja in koncepte za vodenje ekonomske politike, ki bo temeljila na preverljivih podatkih (evidence-based policy making).
Vsebina raziskovalnega programa temelji na naslednjih preverjenih teoretičnih izhodiščih: (i) večdimenzionalnost proučevanih pojavov in gosta mreža medsebojnih povezav med spremenljivkami in njihovimi komponentami, saj želimo doseči povezanost med podjetniškim raziskovanjem in učinkovito ekonomsko politiko; (ii) potreba po mednarodnih primerjavah, za celovito kontinuirano umeščanje nacionalnega podjetništva in njegovih značilnosti v evropske in svetovne primerjave, ki omogoča generiranje smiselnih priporočil pri oblikovanju izhodišč na področju šolstva, gospodarske prakse ter ekonomske politike; (iii) povezovanje različnih akademskih področij, saj proučujemo zelo dinamične fenomene, za kar potrebujemo teoretično raznolika izhodišča ter multimetodološkost pristopov.
Raziskovalni konzorcij in mreža Globalni podjetniški monitor (GEM), v katero je vključena raziskovalna skupina, je na področju podjetništva, in najverjetneje znotraj celotnega družbenega raziskovanja, zdaleč največji in najbolj kompleksen mednarodni raziskovalni projekt. Raziskava GEM je ključnega pomena v zagotavljanju zanesljive harmonizirane podatkovne baze za primerljive analize v raznolikih skupinah držav. Slovenija se je preko naše raziskovalne skupine svetovnemu raziskovalnemu konzorciju pridružila leta 2002, tako da se lahko danes primerjamo s skoraj 100 državami in ugotavljamo, kam se umeščamo na področju zgodnjega podjetništva v svetovnem merilu.
Dosedanje raziskovanje nadgrajujemo s tematikami, s katerimi želimo preučevati večdimenzionalnost povezanosti med posameznimi konstrukti (podjetništvo, inovativnost, razvitost, kulturne in družbene norme, vrednote, znanje, trajnostno podjetništvo, družbena odgovornost, idr.) in njihovimi komponentami, z namenom preučevanja dejavnikov za izvajanje inovacijske-podjetniške aktivnosti v gospodarstvu, ki vpliva na izgradnjo inovativne ter humane družbe. Dosedanje teoretične koncepte je potrebno dopolniti, kar bo pomemben prispevek k razvoju znanosti. Predlagane študije združujejo teoretično raznolika izhodišča ter multimetodološkost pristopov.
Ocenjujemo, da bodo teoretični modeli, ki jih bomo oblikovali, uspešno implementirani v praksi, kar bo neposredno vplivalo na doseganje osnovnih ciljev našega raziskovalnega programa.